Nová technologie nosných prostředků


Datum publikování: 4. 8. 2016, 14.19 hodin  


Nová technologie nosných prostředků: Řemen místo výtahových lan

Více než 100 let nebylo možné si představit, že by mohlo dojít k nahrazení výtahových lan jako závěsného prostředku u výtahů. Nicméně, na přelomu tisíciletí byly jako první alternativa k výtahovým lanům vyvinuty polyuretanové řemeny, které byly z důvodu patentových práv původně vyhrazeny pouze pro vybrané výrobce výtahů. Tato situace se však mění. 

Naše společnost úspěšně dokončila prestižní zakázku v Bílovecké nemocnici, a.s., kde jsme jako jedni z mála byli schopni vyhovět investorovi v jeho požadavku nahradit výtahové lana řemeny. Naše společnost využila řemeny Polyrope firmy ContiTech.

Jedná se o plochý řemen Polyrope, který obsahuje silné ocelové lanka o průměru 2mm, skládající se ze 49 jednotlivých vláken vložených a zapouzdřených do polyuretanového pláště. Tímto je dosaženo vysoké pevnosti v tahu a odolnosti proti přetržení. Schválení pro užití tohoto závěsného prvku pro výtahy udělil, po úspěšném složení zkoušek v roce 2013, nizozemský institut Liftinstituut, což je v oboru výtahové techniky institut mezinárodně uznávaný.

Mezi hlavní výhody, které tato technologie přináší, patří možnost využití trakčních a odkláněcích kladek s menším průměrem, než se obvykle používá, což znamená zajímavá řešení v úzkých prostorech a také použití bezpřevodového motoru, které nevyžadují převodovku. Nicméně pro uživatele lze označit jako hlavní přínos snížení hlučnosti díky pružnosti polyuretanového pásu a snížení vibrací při jízdě. Tímto je dosaženo vyššího jízdního komfortu. Polyrope tedy představuje vhodnou alternativu do prostorů, kde je vyžadována nízká hlučnost – např. hotely, obytné domy nebo lékařské objekty.

 
Zpět na přehled


Zavolejte nám


Divize výtahy
558 623 220
777 058 116

Divize elektro
775 581 102